Gdzie urządzić stypę?

Gdzie zorganizować stypę?


Stypy PoznańŚmierć bliskiej nam osoby jest szokiem, w każdej sytuacji, zwłaszcza wtedy, gdy umiera osoba młoda, w sile wieku, u której nic nie wskazywało na to, że jest chora. Śmierć naturalna czy w wyniku nieszczęśliwego wypadku boli zawsze tak samo, a dotyka najbardziej najbliższych osób zmarłego. Po śmierci pozostaje pustka, którą trudno czymkolwiek wypełnić. Jest ona ogromną raną, dla której jedynie czas jest jakimkolwiek lekarstwem. Początkowo nawet rozmowy o zmarłym powodują nieopisany ból – u rodziców zmarłego, u dzieci, żony lub męża albo u przyjaciół i rodzeństwa.
Każdy, kto w sposób emocjonalny był związany z osobą zmarłą, przeżywa swoją własną żałobę, uzewnętrzniając ją lub tłumiąc w sobie wszelkie przykre uczucia. Sama śmierć jest traumatycznym przeżyciem dla bliskich zmarłego, ale równie silne emocje towarzyszą uroczystości pogrzebu i stypie. Pogrzeb, kiedy to ostatecznie żegnamy zmarłego, wkładamy jego trumnę lub urnę z prochami do ziemi, zakrywamy płytą nagrobną, jest trudnym przeżyciem dla rodziny zmarłego. Płacz, niedowierzanie, szloch, a nawet krzyk, wyrywa się z piersi takich osób. Jest to rzeczą całkowicie naturalną. Po pogrzebie często przychodzi czas na stypę. Czym ona jest i po co jest urządzana?

Czym jest stypa?

Stypa to inaczej uczta pogrzebowa. Była ona urządzana już od wieków, nawet u Słowian. Tradycyjnie jest to uroczysta uczta organizowana z powodu śmierci kogoś bliskiego lub znanej osoby, wojownika albo wodza. Najczęściej w dawnych czasach uczty tego rodzaju organizowano na cmentarzach i nazywano je żalnikami.

Stypa pochodzi również od słowa stipis i jest to nazwa dla uroczystego poczęstunku. Łacińskie słowo stipis oznacza składkową ofiarę i pieniążek wkładany zmarłym w usta. Dziś stypa jest po prostu rodzinnym spotkaniem, które urządzane jest po pogrzebie. Na stypę zapraszani są najbliżsi zmarłego, w tym osoby przyjezdne, które specjalnie na pogrzeb niejednokrotnie przemierzają wiele setek kilometrów, aby być z daną osobą w tej ostatniej już ziemskiej drodze. Stypa jest okazją do wspominania zmarłego, do porozmawiania o nim wśród osób mu bliskich. Gdzie zorganizować taką ucztę?